а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одјазди

одјаздат
Вид збор: Глагол, свршен
Замине со јаздење.
Англиски: ride off
Примери:
Го бодна коњот и одјазди налутено.
Изведенки
одјаздува несв.
одјаздуваат