а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одјури

одјурат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37898
избега, истрча
Англиски: run away
Примери:
Уште не докажа, децата одјурија надвор.
Одјури со стариот автомобил и зад себе остави облак од чад и прав.
Изведенки
одјурува несв.
одјуруваат