а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожолти

ожолтат; ожолти, ожолтете; ожолтев, ожолтеа; ожолтел; (го) ожолтив, (го) ожолтија; (го) ожолтил; ожолтен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие жолта боја.
Англиски: yellow Албански: zverdhet
Примери:
Тревата ожолте од силното сонце.
Есента е на прагот, лисјата веќе ожолтеа.
2. пребледе
Англиски: pale Албански: zbehet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога го слушна неговото име, претрпна и ожолте.
3. Обои со жолта боја.
Англиски: yellow Албански: zverdh, bëj verdh
Примери:
Спалната соба ја ожолтија.
4. (се ожолти) Се извалка со жолта боја.
Англиски: yellow Албански: verdhëzohem, njollosem verdh
Примери:
Се ожолте во рацете.
Изведенки
1. ожолтува несв.
(се) ожолтуваат
2. ожолтување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК