а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озакони

озаконат; озаконил; озаконет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16957
1. Утврди нешто со закон.
Англиски: legalize Албански: bëj të ligjshme, legalizoj
Употреба: Правда
Примери:
Тие се регистрираа, ја озаконија врската.
2. Со законски акт усогласи нешто со законот.
Англиски: legalize Албански: legalizoj
Употреба: Правда
Примери:
Таквите правни постапки новите изменувања и дополнувања на Законот ги озаконува.
Изведенки
1. озаконува несв.
озаконуваат
2. озаконување ср.
глаг. им.