а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озборувач

мн. озборувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37558
Тој што озборува.
Англиски: slanderer
Примери:
Таа му се довери нему, а тој излезе најголем озборувач.
Дежурен озборувач.
Изведенки
озборувачка ж.
мн. озборувачки