а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озвучи

озвучат; озвучел; озвучен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19415
1. Придружи нешто (текcт, слика) со звук.
Албански: e përcjell me zë
2. Постави апарати за емитирање и пренос на звук.
Албански: bëj me zë
Примери:
Требаше да ја озвучат салата.
Две момчиња требаше да ја озвучат салата.
3. Постави апарат за тајно прислушување.
Англиски: tap Албански: bëj të përgjohet
Примери:
Му го озвучија и станот и канцеларијата.
Изведенки
озвучува несв.
озвучуваат