а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оздола

Вид збор: Прилог
Ранг: 5725
1. Од долната страна; под нешто.
Англиски: below
Примери:
Озгора беа новите весници, а оздола старите.
Оздола лебот беше препечен.
2. Од пониско место, од пониска положба со правец нагоре.
Примери:
Оздола во дворот некој викаше.
3. Од југ, од јужни краишта, места.
Англиски: south
Примери:
Се населуваа луѓе дојдени и оздола и озгора.