а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озлоби

озлобат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55741
1. Исполни со злоба, со гнев и горчина.
Англиски: embitter Албански: hidhëroj, pezmatoj
Примери:
Очите му озлобија.
2. (се озлоби) Се исполни со злоба.
Албански: shpirtligësi
Примери:
Не можеше да ги гледа, толку се озлоби кон нив.
Изведенки
1. озлобува несв.
озлобуваат
2. озлобување ср.
глаг. им.