а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оклешти

(се) оклештат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34113
Се потсмее со искривен израз на лицето.
Англиски: gri·mace
Употреба: Разговорно
Примери:
Сите му се оклештија.
Изведенки
1. оклештува несв.
(се) оклештуваат
2. оклештување ср.
глаг. им.