а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окоти

окатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33134
1. За мачка, зајак и други животни - донесе на свет младо животно.
Англиски: multiply Албански: pjell, shtohet
Примери:
Зајачицата окоти пет зајчиња.
2. (се окоти) За мачка, зајак и други животни - добие, роди младо животно.
Англиски: multiply Албански: pjell, shtohet
Примери:
Мачката ни се окоти.
Изведенки
1. окотува несв.
(се) окотуваат
2. окотување ср.
глаг. им.