а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окрек

мн. окреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид зелена кончеста алга што расте во застоени води.
Латински: Conferva Англиски: duckweed Албански: algë moçalore
Употреба: Ботаника
Примери:
Во долот имаше окрек во кој секогаш имаше жаби.