а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окупира

окупираат; окупирајќи; окупирал; окупиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6803
1. Заземе, зазема, освои, освојува туѓа територија.
Англиски: occupy Албански: okupoj
Примери:
Непријателски трупи го окупираа градот.
2. Задржи, задржува нечие внимание, мисли и сл.
Англиски: occupy Албански: okupoj
Примери:
Со своето сликовито раскажување го окупира вниманието на сите присутни.
3. Вработи, вработува, ангажира некого со определена активност, работа.
Англиски: engage Албански: angazhoj, punësoj
4. Зафати, зафаќа, заземе определено место, простор.
Англиски: occupy Албански: zë, okupoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Учениците го окупираа плоштадот.
Изведенки
окупирање ср.
глаг. им.