а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олицетворение

мн. олицетворенија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15234
1. (глаг. им.) олицетвори; олицетворување
Англиски: personification Албански: personifikim
2. Изразување, претставување на нешто апстрактно со одреден лик, како живо суштество; олицетворување.
Англиски: embodiment Албански: personifikim
Примери:
Магарето е олицетворение на глупавоста, лисицата на лукавоста, волкот на крвожедноста итн.
3. Изразување на некоја идеја или поим во човечка личност.
Англиски: personification Албански: personifikim
Примери:
За мене тој беше олицетворение на самоувереност и богато животно искуство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК