а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олицетвори

олицетворат; олицетворил; олицетворен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25340
1. Претстави, изрази нешто (апстрактен поим, идеја, особина) во лик на живо суштество.
Англиски: personify Албански: përfytyroj, personifikoj
2. Со својата личност претстави извесна особина (храброст, добрина).
Англиски: personify Албански: personifikoj, përfytyroj
Примери:
Дон Кихот го олицетвори во себе сиот блесок на скитачкото витештво.
Изведенки
1. олицетворува несв.
олицетворуваат
2. олицетворување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК