а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омажи

омажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4386
1. Даде некому за жена (ќерка, сестра, роднина).
Англиски: marry Албански: martoj vajzën
Примери:
Децата ги израсна, ќерките ги омажи.
Ја омажија со стројници.
2. (се омажи) За девојка, жена - стапи во брак.
Англиски: marry Албански: martoj vajzën
Примери:
Таа се омажи и сега живее во градот.
Изведенки
1. омажува несв.
(се) омажуваат
2. омажување ср.
глаг. им.