а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омега

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26040
1. Последна буква од грчката азбука.
Англиски: omega Албански: omega
Употреба: Книжевен збор
2. крај
Англиски: end Албански: fund
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Изрази
Алфа и омега (на нешто) - почеток и крај, прво и последно, што е семоќен, најважен.
Од алфа до омега - од почеток до крај, целоcно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК