а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омириса

омирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34871
1. помириса
Англиски: smell Албански: nuhas, marr erë
Примери:
Уште кога ја омириса миризбата, почувствува одвратност.
2. Прошири мирис, исполни просторија со мирис.
Англиски: smell Албански: mbush me erë
Примери:
Целата соба ја омириса со цигарата.
Изведенки
омирисува несв.
омирисуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК