а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омраза

(едн.) омразата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1050
Силно чувство на непријателство, одбивност спрема некого или нешто.
Англиски: hate Албански: urrejtje
Примери:
Јас не чувствувам никаква лична омраза спрема него.
Ме погледна со омраза и премолче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК