а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опак

опаки
Вид збор: Придавка
Ранг: 17194
1. Што е подготвен, способен да нанесе зло.
Англиски: evil
Примери:
опак човек
опаки очи
2. опасен, гибелен
Англиски: dangerous
Примери:
Опаки времиња.
Изведенки
опакост ср.
злоба, лошотија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК