а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опалесценција

Вид збор: Именка, женски род
1. Ширење на светлината, предизвикано од мали честици, распрскани во прозрачна средина.
Англиски: opalescence Албански: opalescencë
Употреба: Физика
2. Присуство на траги од албумини во урината.
Англиски: opalescence Албански: albumine në urinë
Употреба: Медицина
3. Прелевање на бои.
Англиски: iridescence Албански: tejderdhje ngjyrash
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК