а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опасе

опасат; опаси, опасете; опасов, опасоа; опасол, опасле; (ќе) опасев, (ќе) опасеа; (ќе) опасел; опасен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31522
За животно - изеде се што е за пасење, изеде се и до крај.
Англиски: graze Албански: kullos
Употреба: Земјоделство
Примери:
Овците ја опасија целата ливада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК