а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опасност

мн. опасности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1175
Опасна состојба, положба, ситуација.
Англиски: danger Албански: rrezik
Примери:
Се бега пред опасноста, кога таа навестува катастрофа.
Со колкава дрскост се изложува на опасности.
Речиси нема никаква опасност да те фатат.
Благ пораст на водотеците без опасност од посериозни излевања.
животна опасност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК