а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опатица

мн. опатици
Вид збор: Именка, женски род
1. Игуменка на женски католички манастир.
Англиски: abbess Албански: abatie në abaci
Употреба: Религија
2. Монахиња во католички манастир, чесна сестра.
Англиски: nun Албански: murgeshë
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК