а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опее

опејат; опеј, опејте; опеав, опеаја; опеал; опеан; опеев, опееја; опеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14829
1. Воспее, прослави со песна; изрази со песна.
Англиски: write Албански: këndoj, festoj me këngë
Примери:
Твоето име ќе го опејат в песна.
2. За свештеник - одржи опело.
Англиски: sermonize Албански: predikoj
Употреба: Црковен термин
Изведенки
1. опева несв.
опеваат
2. опејува несв.
опејуваат
3. опевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК