а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оператива

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51421
Извршна органи или поединци задолжени за практично извршување на задачите.
Англиски: operations
Употреба: Административен термин
Примери:
Помина во оперативата и почна да се занимава со директна изведба на објектите.
Ако не успеам, работниците и градежната оператива ќе ги повлечам до утре изутрина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК