а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опита

опитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12514
1. Постави прашање, праша.
Англиски: inquire Албански: pyes
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги опитав каде одат.
2. (се опита) се праша
Англиски: ask Албански: pyes
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се опита, што понатаму?
3. (се опита) се обиде
Англиски: try Албански: provoj
Примери:
Тој се опита да се соземе.
Тие се опитаа да му ги земат парите.
Изведенки
1. опитува несв.
(се) опитуваат
2. опитување ср.
опитувањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК