а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплени

опленат
Вид збор: Глагол, свршен
ограби, опљачка
Англиски: loot
Примери:
Тие им го опленија целиот имот.
Изведенки
1. опленува несв.
опленуваат
2. опленување св.
глаг. им.