а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опне

опнат; опни, опнете; опнав, опнаа; опнал; опнат; опнев, опнеа; опнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22989
1. Силно напрегне, запне да направи нешто.
Англиски: strain Албански: tendos
Примери:
Токму поради стравот што пред малку му ги стегна градите, сега уште посилно опна, па побрза да се врзе со појасот.
Со јуриш опнаа да влезат - не бива.
2. Затегне, доведе нешто во затегната, оптегната состојба.
Англиски: tighten Албански: shtërngojë
Примери:
Тромите прсти удрија по опнатите жици.
3. За дел од тело - истегне, протегне, испружи.
Англиски: stretch Албански: tendos
Примери:
Ги опна рацете кон ѕидот и силно воздивна.
4. стави, намести
Англиски: put Албански: vendos
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја опнале тавата, ги напржиле рибите.
Ги опнаа фурките да предат.
Опнал ловџиска пушка на рамо и по цел ден се врти околу селото.
5. За шатор - оптегне, растегне.
Англиски: tighten Албански: tendos
Примери:
Го упатија кон она шаторско крило што го опнаа под една карпа.
6. Удри, тупне, перне некого.
Англиски: strike, hit Албански: godit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не сакајќи, го опна со лактот по главата.
7. Даде, наметне нешто на сила.
Англиски: force Албански: detyroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Багажот мене ми го опнаа да го носам.
8. Натера, принуди некого да работи, да прави нешто.
Англиски: force Албански: detyroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ех, да ги опнам малку на сонце, та малку да пожнијат, ќе заборават каде им е главата, а каде нозете.
9. Испие, изeдe наеднаш нешто.
Англиски: topple Албански: përmbysem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Опна eдна чашка, опна две и сè подобро се чувствуваше.
10. Започне да прави нешто.
Англиски: start Албански: fillon
Употреба: Разговорно
Примери:
Штом ќе излезеше од селото, ќе опнеше еден разговор за времето со него.
Опна некаква песна - не песна, ами нешто долго - крај немаше.
11. (се опне) Се напрегне, запне да направи нешто.
Англиски: strain Албански: vendos
Примери:
Се опна да ја дигне вреќата сам.
12. (се опне) Се истегне, се протегне, се испружи.
Англиски: stretch Албански: tendos
Примери:
Тенките и ковчести раце на првиот пак се опнаа.
13. (се опне) Се наметне некому, отиде некому без срам.
Англиски: impose Албански: mbulojë
Употреба: Разговорно
Примери:
Вечерта неколкумина од нив му се опнаа дома на разговор.
Изведенки
1. опнува несв.
(се) опнуваат
2. опнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК