а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опомена

мн. опомени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5528
1. предупредување, совет
Англиски: warning Албански: vërejtje, këshill
Примери:
Неговите зборови ги сфати како опомена.
2. укор, приговор воопшто
Англиски: warning Албански: vërejtje
Примери:
Ниту опомените на учителот не можеа така веднаш да го смират, како нејзиниот поглед.
3. Најмал степен на дисциплинска казна (во училиште, во спортот).
Англиски: caution Албански: vërejtje
Примери:
Поради неоправдани изостаноци доби опомена од класниот раководител.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК