а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опора

мн. опори
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28316
поткрепа, поддршка
Англиски: support
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Чувствуваше дека ќе најде опора кај роднините.
Тој бараше опора во локалната традиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК