а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсервира

опсервираат; опсервирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 30154
Прави опсервација.
Англиски: observe
Примери:
Двајцата раководители ќе ги опсервираат учениците и ќе го следат нивниот развој.
Изведенки
опсервирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК