а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опушти

опуштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9771
1. Олабави, ослободи од физичка или психичка напнатост.
Англиски: relax Албански: relaksohem
Употреба: Разговорно
Примери:
Млаката вода брзо го опушти и му го врати доброто раслоложение.
2. (се опушти) Се олабави, се ослободи од физичка или психичка напнатост.
Англиски: ease off Албански: relaksohem
Примери:
Тој се опушти и му се врати сјајот во очите.
Изведенки
1. опушта несв.
опуштаат
2. опуштање ср.
релаксација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК