а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опуштен

опуштениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10807
Олабавен, ослободен од физичка или психичка напнатост.
Англиски: relaxed
Употреба: Разговорно
Примери:
Со часови седеше опуштен пред телевизорот.
Изведенки
опуштеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК