а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општество

мн. општества
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1003
1. Заедница на луѓе обединети со форми на заеднички живот, со јавна и државна власт и производствена дејност, материјална и духовна култура, општествен систем.
Англиски: society Албански: shoqëri
Примери:
робовладетелско општество
2. Група луѓе обединети со заеднички интереси, статус и потекло.
Англиски: society Албански: komunitet
Примери:
високо општество