а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орален

орални
Вид збор: Придавка
Ранг: 17937
Што се однесува на устата.
Англиски: oral
Примери:
орална хигиена
орална народна поезија
Изведенки
орално прил.
Пример: Лекот се зема орално.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК