а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оранжада

мн. оранжади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40226
Освежителен газиран пијалак со вкус на портокал.
Англиски: orangeade Албански: oranzhadë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Братучедите порачаа оранжада за да се освежат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК