а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ораница

мн. ораници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12158
1. Земја што се ора, што се обработува, изорана нива.
Англиски: farmland Албански: arë e lëvruar
Употреба: Земјоделство
2. Земја што се обработува со орање, оставена подолго време неизорана.
Англиски: fallow land Албански: arë për të lëvruar
Употреба: Земјоделство
3. орање
Англиски: plow Албански: lavrim
Употреба: Земјоделство
Изрази
Ораница шетаница - неработење, повеќе шетање одошто работење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК