а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оратен

оратниот
Вид збор: Придавка
1. Што може да се обработува со орање.
Англиски: arable
Употреба: Земјоделство
Примери:
Оратна земја.
2. Што служи за орање.
Примери:
Оратни коњи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК