а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ораториум

мн. ораториуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55431
Голема музичка творба за хор, оркестар и солисти со драмскоепски карактер.
Англиски: oratorio
Употреба: Музика и танц
Изведенки
ораториумски прид.
ораториумскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК