а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ора

ораат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5624
Обработува плодна земја со рало, со плуг или со трактор со цел да се раситни земјата и да се подготви за сеење.
Англиски: plow Албански: lëvroj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Цел ден ја ораше нивата со тракторот.
Изрази
Ѓаволот ни ора, ни копа - лошото секогаш демне, па затоа треба човек да е претпазлив.
Изведенки
орање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК