а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оргазам

мн. оргазми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7157
Кулминација, врв на сексуалното уживање.
Англиски: orgasm
Изведенки
оргазмички прид.
оргазмичкиот
Пример: оргазмичко искуство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК