а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

организатор

мн. организатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4320
1. Лице што организира нешто, што е задолжено за организирање на некоја работа.
Англиски: organizer Албански: organizator
Употреба: Административен термин
Примери:
Организаторите на Охридскиот маратон.
2. Лице што има способности за организација.
Англиски: organizer Албански: organizator
Изведенки
организаторка ж.
мн. организаторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК