а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оргула

мн. оргули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11135
(обично мн.) Голем музички инструмент во кој звукот се произведува со струење на воздух низ долги цевки.
Англиски: organ
Употреба: Музика и танц
Примери:
Концерт за оргули.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК