а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орел

мн. орли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1868
1. Голема граблива птица што живее во планинските, карпести предели.
Латински: Aquilia Англиски: eagle Албански: shiponjë
Употреба: Зоологија
2. Смел, горд и силен човек.
Англиски: hero Албански: shqiponjë, hero, trim
Употреба: Преносно значење
Изрази
Врсник е со орлите - многу е стар.
Изведенки
орелски прид.
орелскиот
Пример: орелски крилја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК