а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орогуши

орогушат
Вид збор: Глагол, свршен
Удри некого по глава што да му се појави џумка како рог.