а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ороди

(се) ородат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51559
Стане род со некого.
Примери:
Децата се сакаат, ќе се ородиме како што гледам.
Изведенки
1. ородува несв.
(се) ородуваат
2. ородување ср.
глаг. им.