а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оросен

оросениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18996
Што е со капки роса, пот и сл.
Примери:
Оросено чело.
Изведенки
оросеност ж.