а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ороси

оросат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19114
1. Покрие со роса.
Албански: vesoj
Примери:
Ова утро росата ја оросила тревата.
2. Испрска со капки вода, натопи.
Англиски: spray Албански: lagë, vesoj
Примери:
Другарите му го оросија челото со вода и го освестија.
Ова цвеќе го оросувам секое утро.
3. Избие капки пот, солзи.
Албански: lagë
Примери:
Капки пот му го оросија челото на Стојан.
Крупни солзи ѝ ги оросија образите на Ана.
4. (се ороси) Се покрие со капки роса, пот и сл.
Албански: vesoj, lagem me rosë
Примери:
Утрово тревата се оросила.
Челото му се ороси со капки пот.
Изведенки
1. оросува несв.
(се) оросуваат
2. оросување ср.
глаг. им.