а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орочи

орочат
Вид збор: Глагол, свршен
Паричен влог што спогодбено е даден на определен рок на чување во банка.
Албански: depozitoj
Употреба: Економија
Примери:
Ги орочи средствата на три години.
Изведенки
1. орочува несв.
орочуваат
2. орочување ср.
глаг. им.