а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортакува

Види и: ортак (м.)
ортакуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Работи ортачки, со деловен партнер.
Англиски: join Турски: ortak
Употреба: Економија
Примери:
Ортакуваа две години.
Изведенки
ортакување ср.
глаг. им.